הדברת חולדות עם בריק פתרונות הדברה

האם חולדה מזיקה?

החולדות שייכות למשפחת המכרסמים, הן סוג של יונק, ויש להם זנים רבים. הזן הנפוץ ביותר של החולדה היא החולדה הנורבגית. בישראל חיים בעיקר שני מינים של חולדות, החולדה השחורה המצויה, והחולדה החומה הנורבגית. גודלם הממוצע מגיע לכ40 סנטימטרים, ומשקלם הממוצע 250 גרם. נקבת החולדה מסוגלת להמליט במהלך שנת חיים אחת עד 15,000 גורים, יכולת ההתרבות של החולדות מהירה מאד. יש להן חוש ריח ושמיעה מפותחים שמאפשרים להן לזהות צעדים סכנה או מזון ממרחק רב, הן חיות חברותיות ולכן בהנתן סכנה הן מזהירות אחת את השניה. יש להן יכולת הישרדות גבוהה, אפילו בתנאי מזג אוויר קיצוניים.עכברים וחולדות אינם אורחים שכיחים, וטוב שכך, שכן הם עשויים לגרום לנזק משמעותי לרכוש ותשתיות בבית ונושאים עימם מחלות שונות שחלקן מסוכנות לבני אדם. אם ראיתם עכבר או חולדה בחצר הבית, ובוודאי שאם פגשתם בהם בתוכו, כדאי לקרוא מייד למדביר מקצועי שמתמחה בהדברת עכברים וחולדות.החולדות נחשבות למזיקות לאדם ואף מכונות "היונק הקטלני ביותר" בעיקר בגלל שהן מעבירות מחלות, ואף אחראיות להפצת מגיפת הדבר באירופה שגרמה לתמותת שליש מהאוכלוסיה. החולדות גם מכרסמות מזון ומשחיתות רכוש שיניהם החזקות ובעלות מבנה ייחודי המאפשר להן לחפור מנהרות.


הנזק הנפוץ ביותר של החולדות הוא כרסום בחוטי חשמל, עד למצבים שידרשו החלפת תשתיות שלמות. החולדות מהוות מטרד כאשר הן נכנסות לבתים ומשתכנות שם. חולדות בבית זה מטרד קשה כיוון שהן נכנסות למקומות מסתור וכוכים שיד אדם לא יכולה להגיע אליהם. כדוגמת, תעלות מיזוג, תודות לגמישותן הרבה הן עוברות במקומות צרים מאד. חשוב לדעת מה מושך אך החולדות, כאשר הן מזהות אזור עם מזון מים ומחסה הן קובעות בו את משכנן.הדברה נגד חולדותהדברת חולדות נועדה להפטר מחולדות שמהוות מטרד מזיק, כאשר החולדות משתכנות במקום הן לרוב באות בחבורה, בנוסף ליכולת ההתרבות המהירה שלהן. כך שהנזק כפול ומכופל, חולדות נורבגיות גרות במחילות כאשר כמה נקבות משתכנות שם יחד ומגדלות את צאצאיהן. כך שאם לא מזהים את מסתור החולדה בזמן ומטפלים בו יהיה קשה למגר אותו כאשר הוא יתרבה והנזק יהיה קשה מנשוא.


זיהוי ראשוני על קיומה של חולדה, יכול להתבצע באמצעות גילוי סימני צואה, סימני כרסום בריהוט וחוטים או מזון מכורסם. גילוי מוקדם יכול למנוע גם העברה של מחלות שונות לבני אדם .


הדברת חולדות מתבצעת לרוב באמצעות ריסוס או שימוש ברעל, וכן על ידי מלכודות.הדברת חולדות באמצעות רעליםהדברה באמצעות רעל- הדברה באמצעות רעל נעשית על ידי מדביר חולדות בלבד, מכיוון שמדובר בחומר רעיל גם לבני אדם. ההדברה נעשית על ידי פיזור רעל עכברים, בצורה בטוחה בקרבם המקומות בהן הן שוהות. הרעל אמור להיות בכמות שתספק מזון לכמה חולדות, ולפי גודל המקום. (במקום גדול יפוזר החומר ברווחים של 10 מטרים. כיום לא מניחים את הרעל בצורה פתוחה, אלא מכניסים אותו לתוך תיבות סגורות. התיבות לא מאפשרות גישה לבעלי חיים אחרים כדוגמת כלבים, או לילדים קטנים. החולדה נמשכת לפתיון נכנסת לכלוב ואוכלת את הרעל, במרבית סוגי הרעלים ההשפעה פועלת לאחר יום יומיים ואפילו יותר, ההשפע האיטית מונעת מהחולדות להזהיר אחת את השניה על המצאותו של רעל מזיק בסביבה והתקווה שעד שהראשונה תמות כל החולדות כבר יורעלו.


למרות הימצאותו של הרעל בכלוב, הוא אינו מומלץ לשימוש בתוך הבית. כיוון שהחולדה מסתובבת כמה ימים עד למותה ויכולה להתפגר במקום שאין גישה אליו, ובעלי הדירה יאלצו לגלות זאת רק לאחר ריקבון וריח רע שיגיע מהמקום, שבינתיים יכול ליצור התפתחויות מזיקות נוספות.הדברת חולדות באמצעות מלכודותהדברה באמצעות מלכודות- קיימים שני סוגים של מלכודות נגד חולדות:


1. מלכודת כלוב- אליה נכנסת החולדה, וברגע שהיא בפנים הכלוב ננעל עליה, המלכודת אינה גורמת נזק לחולדה ומשאיר אותה בחיים, זה מאפשר למי שאינו מעוניין בהרג בעלי חיים, לשחרר את החולדה בשטח פתוח ללא בעיה. השיטה נחשבת להדברה ירוקה שאינה פוגעת בבעלי חיים או באנשים, ואינה מכילה רעלים.


2. מלכודת נוספת היא מלכודת קפיץ, משטח עץ או מתכת עם קפית המכיל פתיון, כאשר החולדה מגיעה לאכול אותו ננעל על ראשה סוגר קפיץ בעוצמה רבה שגורם למותה.

הדברת חולדות באמצעים אלקטרונייםהדברה אלקטרונית- מדובר בשיטה מתקדמת שאינה מדבירה אלא גורמת להרחקת חולדות, קיימים מגוון מכשירים ייעודיים, כולם מבוססים על השמעת רעשים אולטראסוניים, הרעשים אינם ניתנים לשמיעה על ידי בני אדם, כך שאיכות חייהם אינה נפגעת. חולדות יכולות לשמוע רעשים אלו בבירור והם בלתי נסבלים עבורם. החולדות יברחו מהרעשים האלו, ולרוב לא יחזרו. חשוב לדעת שהרעש מבריח גם מכרסמים אחרים למי שיש חיית מחמד ממשפחת המכרסמים זה יכול לגרום לו לסבל.איך ניתן למנוע הגעת חולדות?חשוב לדעת שחולדות נמשכות למקומות מבולגנים, ולא נקיים שם יהיה להן קל למצוא מזון מחסה ומים, לכן יש להקפיד על מספר כללים:


איחסון מזון -מזון מפוזר נגיש מביא מזיקים רבים, בינהם חולדות. יש להקפיד לאחסן מזון בקופסות אטומות, בקירור ובארונות סגורים הרמטית. שיירי מזון יש לסלק במהירות לפחים ועל הפחים להיות סגורים תמיד. חשוב להקפיד על סגירת פחים בחדרי זבל שכן חולדות מנצלות פרצה זו ומשתכנות בחדרי אשפה מזוהמים. ומשם הדרך לדירות קלה.


איטום- זנים מסוימים של חולדות נמצאות בעיקר במחילות ותעלות ביוב, וחלקן יכולות להיכנס דרך החלונות, או כניסת הבית, חשוב לדאוג לאיטום כל פתחי הבית בצורה כזו שתמנע את חדירתם. צנרות המים ותעלות המזגן צריכות להיות סגורות באופן תמידי, כמו כן פתחי ביוב וחשמל. על החלונות והדלתות להיות סגורים, בייחוד כאשר בני הבית לא בסביבה.


דירות גן- בעלי בתים פרטיים ודירות גן צריכים להקפיד במיוחד על הכללים כיוון שהם נגישים יותר למפגעים ולחולדות. יש לגזום עצים ועשבים באופן תמידי ולוודא שהגינה נקייה משאריות מזון, יש לבצע הדברה בתדירות גבוהה יותר בדירות מסוג זה כטיפול מונע.


ייבוש נזילות - מים עומדים, שלוליות או דליפות מזמינים חולדות צמאות, לכן יש לדאוג לייבש שלוליות, לניקוז מי מזגן או תיקון דליפות של דודים וצנרות, כדי שלא יהוו מקור מים נוח וזמין.


טיפול עירייה- באחריות כל רשות מקומית לטפל במפגעים תברואתיים בינהם חולדות, לכל עירייה יש אגף תברואה המחזיק יחידת הדברה, שאמונה על ביצוע טיפולים מונעים ונקודתיים לפי צורך. להדברת חולדות היחידה מפזרת פיתיונות מורעלים במערכת הביוב, במחילות ובחצרות, אך במרבית הפעמים הפעולה מתבצעת רק לאחר פניית התושבים. לכן עם זיהוי חולדות ואפילו חולדה בודדת באזור מגורים, יש לעדכן את מחלקת התברואה של אותה עיר. הטיפול בנושאים אלו הוא לרוב מיידי עקב המודעות לפגיעה שיכולה להיגרם באיכות חיי התושבים.כמה עולה הדברת חולדות?הדברה בבית מגורים, המתבצעת באמצעות לכידת החולדות או פיזור תיבות רעל, יכולה לעלות 200 שקלים ולהגיע ל 700 . תלוי בגודל הדירה ומורכבות הלכידה.

הדברה בבניין מגורים מתבצעת לרוב על ידי הנחת פתיונות מסוגים שונים, זה מצריך ביקורים חוזרים של מדביר, כדי לוודא שהפתיון עבד ולהניח חדשים במידת הצורך. כאן העלות בטווח של 500-1000 שקלים.

לכידת מכרסמים בשטח פתוח- תבוצע באמצעות מלכודות מסוגים שונים, וביקור חוזר לבדיקת לכידתם, מכיוון שמדובר בשטח פתוח המחיר נקבע לפי גודל השטח וכמות העבודה הנדרשת, כמו כן כמות הפעמים שיהיה על המדביר לשוב לשטח, המחיר מתחיל מ300 ש"ח.


לקבלת הצעת מחיר או ייעוץ התקשרו עוד היום!צריך הדברת חולדות
לבית או לחצר?

השאירו פרטים ואנו נחזור אליך בהקדםבריק פתרונות הדברה מתקדמים לשרותך!