כל מה שצריך לדעת על הדברת צרעות

מה תעשו אם נתקלתם בצרעה בבית או בקרבתו - תגרשו אותה, תהרגו אותה או תקראו למדביר מקצועי להדברת צרעות? התשובה האחרונה היא התשובה הנכונה, ומייד נסביר למה.

על צרעות ובני אדם
הצרעות נוטות לבנות את הקן בקרבת בני אדם, ולמרות שאינן נפוצות כמו נמלים או מקקים, הן נפוצות למדי, ובוודאי שיותר ממה שהיינו רוצים. הצרעות נכנסות לרשימת המזיקים בשל עקיצתן הכואבת ובשל התדירות הגבוהה של תגובות אלרגניות שונות לעקיצה. העובדה שאף צרעה אינה חיה לבד אלא כחלק מנחיל, הופכת את ההתקלות בצרעות בבית, ואפילו בצרעה אחת, למסוכנת, ולכן בכל התקלות עם צרעה כדאי להזמין הדברת צרעות מקצועית.


מדביר קן צרעות

סוגי הצרעות הנפוצים בארץ
בישראל ניתן למצוא שני סוגי צרעות עיקריים:

·       הצרעה המזרחית, הידועה גם כ"דבור", שצבעה חום ושחור והיא מפוספסת בפסים צהבהבים. כל קן צרעות של צרעה המזרחית מאכלס מאות צרעות וכמות הצרעות הגדולה בכל קן הופכת אותן לסכנה ממשית בעיקר עבור דבורים ולמפגע ממשי עבור כוורנים - הצרעה המזרחית אוהבת דבש ואם נחיל צרעות נתקל בכוורת דבורים הוא עשוי לחסל את הדבורים. הצרעה המזרחית היא צרעה נפוצה בכל אגן הים התיכון ולא רק בישראל, אך אינה עוקצת בלי סיבה וכל עוד היא אינה מרגישה מאוימת אתם לא בסכנה.
הצרעה המזרחית בונה קנים גם בגובה ופעמים רבות ניתן למצוא את קן הצרעות על עצים בקרבת הבית או על קירות חיצוניים של בתי מגורים. ההמלצה המקצועית שלנו היא לקרוא לחברת הדברה לצורך הדברת צרעות מסוג צרעה מזרחית, ולא לנסות להתמודד לבד עם הדברת קן צרעות שלם שבוודאי יגיע, במוקדם או במאוחר, אחרי הצרעה הראשונה. 

·       הצרעה הגרמנית שצבעה שחור בחלק התחתון וצהוב בחלק העליון, ויש לה שלוש נקודות שחורות באזור הראש. קן צרעות של צרעה גרמנית ימצא, בדרך כלל, קרוב לאדמה או בתוך האדמה עצמה, והדרך לזהות אותו היא תנועת הצרעות הרבה. הצרעה הגרמנית ניזונה בעיקר משאריות מזון של בני אדם וחובבת במיוחד בשר, פירות ושתייה מתוקה, ולכן המלכה תעדיף להתיישב תמיד באיזורי מגורים. עקיצת הצרעה הגרמנית כואבת מאוד, וגם במקרה זה, אם נתקלתם בצרעה אחת, עדיף להזמין הדברת צרעות מקצועית לאיתור הקן וחיסולו.

איך מדברים צרעות? 
בניגוד למזיקים כמו ג'וקים או נמלים, כשעוסקים בהדברת צרעות אין טעם לרסס את הבית בחומרים שונים. במקרה ונתקלתם בצרעה, כדאי שתדעו שהסיכוי להימצאותו של קן צרעות בקרבת ביתכם גבוה ועליכם להתקשר בהקדם למדביר מקצועי, שיאתר את קן הצרעות ולחסל אותו.

הדברת קן צרעות צריכה להיעשות על ידי מדביר מוסמך בלבד, שכן גם אם אינכם רגישים לעקיצת הצרעה, עקיצה אחת תהיה אולי כואבת בלבד אך נחיל צרעות שלם שיתנפל עליכם עשוי לסכן את חייכם. למדביר מקצועי יש את הידע והציוד הדרושים לסילוק הקן ללא פגע, והוא יבצע את עבודתו החשיכה, בדרך כלל, בשעות בהן הצרעות אינן פעילות. ורמת הסכנה קטנה יותר.

בכל נקרה הו אתם נתקלים בצרעות או מזהים קן צרעות קראו מייד להדברת צרעות מקצועית.

 

2all - בניית אתרי אינטרנט